• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار

15:09:17 - 1398/5/16 چهارشنبهبه مناسبت 17 مرداد گرامی داشت روز خبرنگار؛
خبرنگار؛ کاوشگرِ آگاهی
.

روحیه خلاق، ذهن کنجکاو برای کشف حقایق، بهره‌گیری و اجرای فنون خبری در انعکاس رویدادها، پرسشگری و مسئولیت‌پذیری؛ تیزبینی و نکته‌سنجی؛  ویژگی‌هایی است که در یک نفر  و یک شغل سخت گردآمده است: «خبرنگار و خبرنگاری» !

17 مردادماه گرامی داشت روز «خبرنگار» نام‌گرفته است. پایبندی و تعهد به  قلم شفاف و صریح و بهره‌مندی از نگاهی دقیق؛ رسالت اوست. در این مسیر نه‌چندان هموار از خودگذشتگی و ایثار نیز جایگاهی ویژه دارد.

شهیدان مرتضی آوینی (شهید عشق، دوربین و قلم)، غلامرضا رهبر (مبدع خبرنگاری جنگ)، محمود صارمی (چهره ماندگار عرصه اطلاع‌رسانی)، محسن خزایی (خبرنگار مدافع حرم)، سید حمیدرضا حسینی (شهید منا) و .... انسان‌های شریف و محجوب بسیاری که در راه خبررسانی درست حتی از اهدای جانشان دریغ ندارند.

پذیرش مسئولیت خبرنگاری تنها از عهده کسانی برمی‌آید که هرگونه ریسکی را به جان می‌خرند و در حوزه‌ی خبری خودشان تا به اصل خبر و صحت آن دست نیافته‌اند آرام نمی‌نشینند ؛ خبرنگاران افرادی همیشه نگران هستند و از این واهمه دارند مبادا خبرشان مخاطب را اقناع نسازد . همین موضوع موجب می‌شود آن‌ها در تلاطم همیشگی کشف حقیقت باشند . این مقوله در ارتباط با خبرنگارانی که در حوزه‌های تخصصی ازجمله انرژی هسته‌ای نیز فعالیت دارند دوچندان دیده می‌شود. انرژی هسته‌ای موضوعی علمی، فنی و سخت است که ابعاد مختلف حقوقی، سیاسی، فنی و بین‌المللی دارد و نیازمند داشتن دقت زیاد و تسلط به ابعاد فوق و تاریخچه آن می‌باشد. الحق رسانه‌های داخلی در اوج بحران‌ها  و موضوعات هسته‌ای کشور ازجمله برجام ، مذاکرات هسته‌ای، تحریم‌ها و ...  به‌خوبی از عهده اطلاع‌رسانی شایسته و ایفای نقش خبری خود برآمده‌اند.

این خبرنگاران هستند که درک درستی از اهمیت خبر و تنویر افکار عمومی برای مخاطبانی که اخبار را دنبال می‌کنند؛ دارند. روحیه حساس و شمّ خبری این قشر ستودنی است؛ و چه‌بسا برای ادای حق پاس داشتن و گرامی داشت روز خبرنگار یادآوری رشادت‌هایی که شهیدان قلم در خاطراتمان از خبرنگاران شهید بر جای گذاردند نیز به‌تنهایی کافی نباشد.

خبرنگاران قاصدک‌هایی ستایشگرند که آگاهی و درستی را می‌ستایند و از ترویج آن دریغ ندارند.
«قاصدک از چه خبر آوردی؛ از کجا وزکه خبر آوردی؟»

روز خبرنگار؛ گرامی باد...
 

اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی
سازمان انرژی اتمی ایران 

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی
بيشتر
نسخه قابل چاپ